Hvor mange kalorier er der i en Rødfisk filet?

Rødfisk filet: Hvor mange kalorier er der i?

Rødfisk filet er en populær madvare, der er kendt for sin delikate smag og fine konsistens. Men hvor mange kalorier er der egentlig i denne fiskefilet?

En normal portion af Rødfisk filet svarer til cirka 100 gram. I denne mængde finder man omkring 90 kalorier. Det betyder, at hvis man spiser en hel portion, får man altså 90 kalorier.

Rødfisk filet er derfor et godt valg for dem, der ønsker at holde øje med deres kalorieindtag, samtidig med at de nyder en lækker og sund fiskeret.

Næringsindhold pr. 100 gram KalorierProteinerKulhydraterFedtMættede fedtsyrerSaltKostfibreSukkerarter
jordbær380,78,30,60,0501,56,066
Æble550,314,30,20,04502,210,887
banan931,122,60,20,08201,615,368
Kartoffel77217,30,30,05601,41,24
Sødmælk623,44,43,52,2460,104,605
Persille483,77,81,20,1620,24,10,8
Pære490,314,40,10,01203,28,327
Rabarber260,96,80,30,06403,81,64
Solbær751,517,21,30,24405,89,9
Yoghurt naturel, sødmælk573,82,83,62,3140,103,629
Bladselleri230,75,50,20,0360,21,61,79
Blomkål282,44,70,40,07602,21,88
Broccoli353,66,30,2003,22,069
Voksbønner352,17,10,20,0301,82,5
Citron250,55,11,10,24301,23,114
Dild483,571,10,0560,12,10
Grønkål604,710,91,20,1480,16,21,9
Gulerod360,78,90,40,0790,22,96,18
Hvidkål321,27,30,20,04102,34,5
Hyben790,621,10,50,040,16,114,04
Hyldebær670,718,40,50,03306,86,52
Laks15918,44,57,500,100
Majskolbe913,716,31,80,28402,81,7
Kærnemælk333,43,80,50,3250,103,711
Letmælk473,54,61,60,990,104,713
Makrel18717,8012,92,9850,300
Mandel60621,218,452,14,05010,66,55
Vandmelon330,87,50,10,02500,56,5
Peberfrugt grøn220,94,80,30,05501,82,6
Peberfrugt rød310,97,60,10,02101,75,237
Radise120,82,50,10,0250,11,31,26
Ribs631,312,81,70,3804,29,3
Rosenkål534,59,60,50,07904,13,933
Rødbede521,711,90,30,0480,12,39,88
Rødkål321,56,90,20,039023,94
Rødspætte8717,50,11,90,4370,200
Rodselleri341,880,30,0670,13,91,68
Marineret sild27311,919,716,23,1373020,9
Sild18916,5013,62,8360,200
Spidskål272,14,90,30,06201,90,8
Stikkelsbær440,910,50,60,07803,23
Tomat210,84,80,20,02801,43,182
Vand00000000
Vindrue670,616,60000,915,309
Grønne ærter705,912,90,70,12805,94,7
Squash151,32,80,10,02101,22,2
Artiskok523,310,50,20,050,12,40
Mungbønner32423,962,21,20,3410150
Havregryn36612,968,26,91,18709,91,03
Groft fuldkornsrugmel3338,776,62,30,296014,82,32
Grahamsmel fuldkornshvedemel33110,673,82,40,483013,81,15
Okra35270,10,02600,90
Asparges grønne261,84,90,30,06901,80
Fennikel knold231,44,90,20,070,122,125
Boghvede34113,168,23,10,3395,80,9
Aubergine170,94,5002,22,15
Appelsin450,911,30,10,023028,195
Lammekød kølle18017,90124,8330,200
Grisekød nakkekam med svær27516,1023,48,40,100
Risengryn grødris brune3626,878,72,80,5362,40,2
Sukker stødt melis400099,9000099,9
Grisefedt891009941,568000
Danskvand401000,200
Mineralvand uden tilsat sukker40100000
Fiskeolie hydrogeneret8990099,947,60200
Gås kød og skind36615,8033,69,6460,200
Kokosnød3854,416,736,531,8880,1143,7
Snacks ekspanderet kartoffelbasis4904,66325,110,3112,930
Soja sauce566,970014,101,6
Ylette naturel546,33,41,81,1270,103,31
Mozzarella 45+32624,1125,116,251,400
Sigtemel3509,675,820,304,43,16
Buddingpulver3480,387,500,0901,60,6
Havarti 30+28630,10,118,511,9821,700
Danbo 45+31923,70,32515,7831,900
Ristede løg574637,14813,391,5150
Te00000000
Kastanje189242,62,70,41806,87
Kaffe30,10,100000
Esrom 45+32924,20,425,716,6411,900
Elbo 40+32126,6123,415,1421,800
Kartoffelchips grove4986,160,826,45,971,13,60
Roquefort 50+34319,4029,519,1023,700,12
Danablu 50+34720,5029,518,6863,700
Brie 60+35218,11,730,319,8451,700
Bacon379151,13513,9122,900
Kaffe10,10,100000
Rugkerner332976,22,30,296014,85,64
Leverpølse pålæg39313,44,335,813,1952,30,20
Creme fraiche 50 %4661,925032,3690,102,4
Ost fast 45+ alle typer33524,71,425,716,3551,500,1
Hørfrø4642536,4312,855030,40
Jordnød tørret59625,816,249,26,83407,73,1
Mælkeis154427,731,9420,2021,5
Fløde 50 %4681,92,75032,3690,102,4
Sojamel44940,726,922,23,097010,43,1
Ris brune3589762,90,66204,20
Havarti 45+33824,5026,817,3541,900
Hyben pulver tørret2784,5831,50,14328
Østers617,84,11,50,3540,400
Hvidvin tør680,10,200000,2
Fiskeboller konserves688,33,62,30,31,100,26
Rugbrød revet med brunt sukker3486,181,420,260,89,840,43
Hvidvin830,12,600000
Tomat soltørret28214,155,830,4995,212,337,59
Ymer naturel686,13,13,62,3380,103,373
Rødvin rosévin uden alkohol150,23,600003,5
Hvidvin medium790,12,3000,102,4
Hvidvin uden alkohol190,24,500005,5
Øl let pilsner 2,6 % vol260,22,700002,7
Risstivelse3430,88500000
Lakridskonfekt3952,382,76,23,60,10,659,9
Wienerbrød spandauer3974,734,5279,1560,81,517
Dressing fransk4690,815,644,810,2852,105
Danablu 60+40716,31,337,424,2881,800,1
Fynbo 45+35725,9127,717,9281,800
Stenbider røget37315,6034,57,32200
Hvedekerner34010,775,3200110,54
Rasp35110,777,21,50,3041,16,93,99
Æblemost480,111,70,10,0280010,2
Sagogryn3540,2880,30,05800,80
Maribo 45+35626,402818,121,700
Sennep brun færdiglavet146517,66,80,393,33,210,8
Hvidløg1586,4330,50,08902,10
Rosévin720,21,400001,4
Mayonnaise fedtreduceret4620051,34,6651,300
Millionbøf1278,14,98,301,400
Samsø 45+35726,8027,918,051,400
Sherry medium1180,13,400003,4
Rødvin770,22,500000,3
Cheshire 50+38124131,220,1931,500
Æggehvide4410,20,9000,401
Bacon stegestykke4301304217,0892,900
Vermouth sød145014,5000,1014,5
Sveske2302,762,20,70,17707,635,68
Tamarind2562,862,50,60,2080,15,10
Croissant4207,744,124,17,9961,32,36,22
Øl ubeskattet460,38,300005,7
æggehvide tørret35782,36,800400
Eddike00,40,4000,100,6
Madeira16601000000
Campari180010000020
Tebirkes4347,644,325,98,3231312
Ost blå- og hvidskimmel 70+44612,6044,128,2321,500,1
Hvidvin sød960,25,900005,9
Bitter21100,200000
Peber sort30411713,31,3920,126,50
Bitter Gammel Dansk Bitter Dram2140000000
Cognac2240000000
Hvidvin mousserende champagne760,31,400001,4
Svenbo 45+37727,6129,218,9061,400
Snaps krydder-268010,900000
Sherry tør1170,21,300001,3
Oliven17114,717,22,0806,20
Vodka2340000000
Skærekage citronkage4294,655,421,300,51,340
Bitter krabask bitter2280100000
Snaps 40 % vol2240000000
Esrom 60+42419,40,438,324,7771,800
Tofu sojabønneost12613,317,51,1190,42,50,2
Grapefrugtjuice konserves usødet340,37,90,10007,9
Bouillon hønsekød spiseklar40,30,30,20,0540,800
Wienerbrød4424,546,127,310,60,8317
Skærekage formkage4244,656,720,25,70611,335,935
Pop corn traditionelle4689,66620,213,0061,38,10
Bulgur parboiled34210,875,21,90,22809,90,9
Linsespirer123922,10,60,06503,10
Whisky25200,100000
Spegepølse oksekød40620,1036,213,16900
Havarti 60+42319,50,738,124,6761,700
Øl skatteklasse 3620,44,600004,6
Pølse tepølse47810,9048,316,5273,100
Hasselnød tørret65713,219,560,64,449,43
Fløde 9 %1113,34,195,6320,104,2
Kvark 5+549,13,90,30,1940,103,667
Grana 32+34833,1024,115,6072,500
Parmesan 32+35733,61,524,115,6072,500
Gin2650000000
Agurk syltet uden tilsat sukker100,32,30,20,031,20,3
Bagegær presset1147,719,61,90,28606,20
Rom2780000000
Pistacienød tørret60621,621,150,35,8138,87,2
Hirseflager37012,173,93,30,723020,6
Rygeost 1 % fedt6411,43,70,50,3380,103,5
Torsk lever konserves5324,64,455,111,8111,500
Ananasjuice konserves540,412,90,10,00800,111,8
Myseost 33+4331532,62717,481,3033,1
Gruyere 45+39629,91,430,119,4831,500
Rødkål201,56,90,20,039023,94
Wienerbrød4164,546,127,310,60,8317
Sherry sød1360,36,500006,5
Tranebær420,412,20,10,0104,60
Tørkage linse3855,642,4228,25502,314
Kvæde600,415,30,10,00701,90
Græskar180,64,20,10,02701,12,7
Dressing blue cheese5204,87,452,39,8162,700
Kinaradise japanræddike170,64,20,10,030,11,60
Sesamfrø60519,617,353,87,39013,31,2
Grønne oliven13417,411,71,6415,52,40
Tang agar tørret2992,374,30,30050
Knækbrød rug- groft3439,379,720,3841,115,31,6
Rugbrød fuldkorn2005,744,81,70,2711,48,40
Pære710,314,40,10,01203,28,327
Majroe260,66,70,10,05023,8
Hirse hele korn3561172,84,20,608,50,6
Mikroovns popcorn5059,660,326,87,861,38,10
Musling8311,93,72,20,4461,500
Agurk120,72,600,00800,81,555
Cashewnød61016,829,947,89,09603,30
Wienerbrød4694,546,127,310,60,8317
Cornflakes3747,584,51,40,211,53,17,06
Forloren skildpadde1097,95,56,201,900
Tomatjuice konserves190,84,20,10,0090,60,90
Abrikos konserves let sukkerlage680,517,10,10,00301,514,9
Agurk syltet580,313,60,70,2301,810,9
Appelsinjuice konserves420,69,70,10,02600,28,4
Krebs6814,61,20,50,1692,300
Majsstivelse3610,488,80,60,1100,50
Gulerod konserves230,65,50,20,0320,61,50
Kartoffelmos pulver med tørmælk33310,977,41,10,7880,214,95,7
Rugbrød lyst2055,446,71,20,1851,56,92,82
Salt0000097,100
Pumpernikkel1965,346,11,20,1791100
Foråsrulle dybfrost1515,817,66,801,32,10
Abrikos konserves uden tilsat sukker270,76,40,20,01101,55,3
Løg hakkede dybfrost280,86,80,10,02701,80
Flødeskumskage lagkagesnitte3023,335,116,710,0620,30,726,81
Krydder3859,375,65,82,110,43,39,8
Tvebakker3929,375,65,81,6211,209,8
Cayote Kayote190,84,50,1001,70
Sennep gul færdiglavet1655,721,96,41,011,91,714,1
Fersken konserves710,517,40,2001,22,2
Likør269029,3000029
Solsikkefrø afskallede62024,213,654,45,4360103,4
Netmelon230,85,20,20,039014,058
Tomat dansk200,74,50,30,05501,93,182
Mandarin konserves620,514,50,30,05400,614
Frugtsaft blandet1740,243,4000040
Abrikos tørret2483,564,41,70,1350,19,343,275
Sauce barbeque147036,30,30,0432,80,533,24
Müsli med tilsat sukker3701270,66,300,38,811,32
Müsli uden tilsat sukker3701270,66,300,38,811,32
Bondebrød2256,549,31,30,2111,34,92
Fløde 13 %1462,83,813,38,6060,103,74
Frølår dybfrost6916,40,20,300,100
Peber chili konserves260,96,10,10,012,91,20
Sesamfrø afskallede64322,713,457,48,6020,18,91,6
Knude7016,400,50,2440,200
Kulmule6916,300,40,090,200
Jordbærkage2162,9338,2000,70
Mayonnaise1791,11,4806,881,500,1
Iceberg salat160,83,50,10,01301,12,15
Havregryn ikke beriget36613,368,36,7010,31,03
Ribssaft sur koncentreret390,580,50,112005,5
Fløde 13 %1502,83,813,38,6060,103,74
Sakkarin3600,989,1001,100
Salami50913,92,849,218,074500
Ræddike2214,60,10,02100,70
Rødbede291,711,90,30,0480,12,39,88
Peberrod1047,720,50,70,10907,57,3
Jordbær i sukkerlage810,419,50,40,03300,920,1
Grisekød i karrysovs dybfrost1198,528,6000
Solbærsaft sur koncentreret510,5110,50,092007
Vinbjergssnegle84162,71000
Gulerod dybfrost301,170,20,0340,22,33,74
Tørkage kokosmakroner4536,349,328,227011,643
Ispind vanille18642010000
Nougat is198422,9106,4740,1019,5
Vanilleis198422,9106,4740,100
Vindrue grønne680,616,80000,90
Papaya470,711,40,30,08102,17,44
Sødmælkspulver49323,940,626,116,760,7037
Pecannød tørret7219,213,9725,51509,60
Hytteost 20+10313,32,84,42,8320,902,5
Kålrabi3418,70,10,01802,94,1
Gulerod juice4119,30,20,0260,10,80
Torskerogn9913,72,83,70,4231,200,2
Valle270,85,10,40,2280,105,14
Rejer7916,50,71,20,242,600
Blåbær530,412,20,60,0201,50
Hybensaft231057,8000056,8
Daddel tørret309277,60,50,0506,463,8
Is tre-farvet198422,9106,4740,1019,48
Te blade23319,662,120,570,155,83
Rabarber260,96,80,30,06403,81,64
Drueagurk171,23,40,1001,30
Asier syltede760,517,50,50,030,70,512,5
Julesalat191,13,70,20,0301,11,5
Ising7516,60100,200
Torsk filet11517,600,60,1020,200
Lever gris i flødesovs12411,96,95,40000
Tørkage471654,2269,1380,42,240,735
Hvilling7818,200,60,10,100
Havreklid36717,366,271,241015,41,45
Gulerod290,78,90,40,0790,22,96,18
Mandarin470,811,80001,48,309
Aborre7716,401,30,550,100
Havkat9716,122,70,5270,300
Flødeis206425,1106,20,2023
Kalve hjerte10614,93,33,71,4140,300
Okse nyre10615,64,62,81,1990,500
Brosme791900,30,034000
Kinakål171,33,20,20,04201,21,92
Nyre gris98161,731,0010,400
Sperling7917,6010000
Mazariner4775,752,227,900,330
Figen770,819,20,30,04702,911,5
Stjernefrugt33180,30,102,86,625
Pighvarre9016,42,91,40,2580,200
Kuller7717,900,60,110,300
Leverpostej1511012,76,72,23220,30
Skrubbe8617,901,60,3580,200
Salat endivie141,33,30,20,0470,13,10
Lyssej7117,400,20,020,200
Skærekage4305,260,4196,80,51,941
Kaviar uægte10612,90,85,71,1215,400
Salat egeløv151,42,80,20,0190,11,30
Gule ærter3472263,82,10,3760,17,42,37
Kakifrugt870,723,40,30,0605,915,222
Tomat flået211,23,90,30,0550,40,92,3
Kødboller1458,869,53,91,500
Fiskefrikadelle15513,79,86,71,1261,400,8
Salat endivie kruset181,33,30,20,0470,10,90
Salat Romaine romersk171,23,900,00401,61,394
Sandart8719,20,90,70,3960,100,5
Kartoffelmos pulver3508,285,50,50,3870,214,95,7
Forsrulle friturestegt2036,123,89,82,281,42,40
Torsk lever røget6245,1166,614,2761,500
Torsk lever6245,1166,614,2761,500
Nektarin420,810,600,0201,57,753
Gedde90190,71,20,6780,100
Dressing olie-eddike490,69,834,34,1932,607,3
Squash alle typer171,72,60,20,04701,20
Hvedebrød groft kærnebrød2316,949,22,601,58,20
Avocado1551,6615,12,77305,51,138
Hvedeklid29116,264,85,30,8770,140,22,44
Rødbede601,711,90,30,0480,12,39,88
Tomat importeret331,17,20,40,07302,13,182
Hummer kogt9018,70,31,50,2163,100
Hummer konserves9018,70,31,50,2163,100
Margarine 70 % bordbrug6350070,621,393000
Litchi710,816,50,4001,30
Pizza dybfrost1908,925,76,100,91,90
Granatæble67117,20,30,090413,67
Guavabær420,911,10,50,1304,93,825
Havkat plettet1071604,80,9370,300
Musling konserves103171,930,5562,200
Ananaskirsebær511,911,50,70,1904,30
Brasen10816,71,240,9280,100
Oksehjerte10317,713,11,2130,200
Pak choi151,52,20,20,0270,210
Grisehjerte10316,104,31,2230,300
Rugbrød med fedtrige frø og kerner2145,742,54,30,4711,18,83,5
Valnød tørret69314,117,264,65,506072,6
Asparges konserves161,630,10,0230,71,51,17
Pizza med broccoli1948,7266,700,92,40
Æg56450,74,238,411,051,400
Hummer9319,60,71,30,1981,300
Jomfruhummer9319,60,71,30,1980,900
Knækbrød hvede- grahamstype3711370,66,20,9381,29,51,6
Karry pulver34212,758,413,81,60,133,20
Rødfisk filet9019,101,50000
Kartoffel chips fedtreducerede488566,9238,511,53,40,7
Tungepølse pålæg1489,84,8100300
Hvedebrød groft fiberbrød2169,842,61,90,4591,25,20,5
Brombær syltede1970,3490,20,0100,949
Creme fraiche 18 %1892,82,918,612,4310,102,84
Grahamsbrød2498,350,62,60,5291,15,22
Lever gåse12916,46,34,31,5810,200
Chokolade fløde5457,158,231,719,2490,30,459,5
Hvedebrød2588,252,32,50,4311,23,10
Miso sojapasta16710,523,54,60,67,45,41,2
Grønne bønner konserves251,55,20,30,0880,62,40
Linser tørrede34726,259,22,50,3790,18,72,4
Brøndkarse191,73,10,20,080,21,20,6
Creme fraiche dressing2131,39,318,94,4281,506,5
Æggeblomme65634,52,556,516,9450,400
Flûte2568,254,51,20,2931,330
Paranød tørret6891513,76515,16705,32,3
Æg pasteuriseret13111,428,62,4410,400
Lever kalv13120,43,53,91,0320,200
Kalvekød helt magert9218,102,20,9090,100
Grisespæk6613,207228,6810,100
Brombær661,39,10,5005,35,25
Kokosmel6366,52761,353,323024,75,25
Brissel lam13115,307,83,0010,200
kød11020,312,70,6750,100
Helleflynder10320,62,910,1650,200
Kyllingelever11619,10,44,21,1790,200
Havørred13217,906,71,8460,100
Spinat242,63,20,60,0660,11,90,075
Portvin1530,111,1000011,1
Creme fraiche 9 %1053,42,895,8530,103,528
Vaniljekranse5284,763,528,800,5226
Pasta36112,375,61,80,25103,20